Tampereen Luther-talo

Pellavatehtaankatu 19
33100 Tampere

Luther-talo sijaitsee Tampereen keskustassa lähellä rautatieasemaa. Ratikkapysäkki sijaitsee aivan kulman takana.

Älä jää yksin!

Jos on huolta tai murhetta, soita rohkeasti Luther-talon sielunhoitajille:
Pastori Martti Arkkila, puh. 044 298 2603
Teologi Juha Silmu, puh. 045 181 0839 (vapaalla yleensä perjantaina ja lauantaina)
Pastori Hannu Häkämies, puh. 041 546 7498

Ajankohtaista

Luther-talon pitkäaikainen pastori Lasse Räty vaihtoi vuoden alusta Läntisen alueen kiertäväksi pastoriksi. Hän toimittaa jumalanpalveluksia, pitää raamattuopetuksia jne. Sleyn läntisellä alueella. Lasse ei katoa Lutsiltakaan mihinkään, häntä voit edelleen tavata Luther-talon messuissa, mutta Lasse ei enää ole Luther-talon vastaava pastori.

Luther-talon pastorina aloitti huhtikuun alusta pastori Martti Arkkila. Pidetään Marttia rukouksissamme!

Juha Silmun määräaikainen työsuhde päättyy toukokuun lopussa.

Lutsin tekniikkatiimi

Pastori

Martti Arkkila
p. 044 298 2603
martti.arkkila@sley.fi

Juha Silmu

Teologi

Juha Silmu
p. 0451810839
juha.silmu@sley.fi

Atte Vallinen

Luther-talon johtokunta

puheenjohtaja Atte Vallinen
p. 040 412 4442
atte.vallinen@gmail.com

Anni-Leena Katajisto

Pyhäkoulu

Anni-Leena Katajisto
anni.leena.katajisto@gmail.com

Pekka Laaksonen

Varkkuraamis

Pekka Laaksonen
p. 044 264 2782
pekka.laaksonen91@gmail.com

Milka Ikäläinen

Nuorten Kertsi

Milka Ikäläinen
p. 0440708127
ikalainenmilka@gmail.com

Ossi Karppinen

Evankeliset Opiskelijat

Ossi Karppinen
p. 040 539 0065

Matti Kamppi

Nuorten aikuisten Afterwork T

Matti Kamppi
matti.kamppi@gmail.com

Annukka Häkämies

Draamaryhmä Hetkinen

Annukka Häkämies
p. 050 321 2937
annukka.hakamies@gmail.com

Erkki Laaksonen

Päiväpiiri

Erkki Laaksonen
p. 050 518 6060
erkkitimo.laaksonen@gmail.com

Teija Pakkala

Lähetysvastaava

Teija Pakkala
teija.pakkala@gmail.com

Lutsin tekniikkatiimi

Tekniikka

Messujen äänentoisto ja striimaus
lutsi.tekniikka@gmail.com

Lutsin tekniikkatiimi

Nettisivut

Eeva Tervonen
p. 044 505 4179

Tuohirannan kesäkoti

Kesäkoti Toimela

Toimelantie 135
33560 Tampere

(joissain navigaattoreissa Toimelankatu 135)

Ajo-ohje Toimelaan Tampereen keskustasta:

  • Aja noin 4 km Teiskontietä Jyväskylään päin.
  • Käänny Golf-Tenniskeskuksen liikennevaloista vasemmalle Toimelankadulle.
  • Aja noin 2km kunnes Toimelan tienviitta näkyy vasemmalla.
  • Aja pientä mökkitietä vielä noin 250 m kiviä ja kantoja varoen ja olet perillä!

Tampereen keskustasta pääsee Golf-Tenniskeskuksen reunalle ainakin busseilla 8, 28 ja 90. Siitä Toimelaan on 2 km kävely.

Sijainti: N 61º31.442 E 23º50.729 (karttapaikka.fi)